SS top side bolt tensioner we deal in is a highly specialized tool, which is demanded for both oil and gas industry for the maintenance as well as installation of assorted subsea structures and equipment. This is specifically designed for tensioning the bolts which are known to connect components and flanges. Supplied industrial tool helps in ensuring proper bolt tension. It is apt for maintaining the dependability and integrity of assorted equipment. SS top side bolt tensioner is apt for the routine maintenance as well as inspection activities. This is crucial for the precise and controlled tensioning of bolts, enabling the correct replacement.
| Hydraulic Area | 3.5 Sq.inch |
| Maximum Dia | 84 mm |
| Maximum Load | 338 Kn. |
| Size | 3/4", 7/8", 1.0" |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Stroke | 12 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
| Model Name/Number | AHT- 01 |
| Brand | ASMI Engineering |

Price:
Price 60000.00 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Weight : 1.34.9 Kilograms (kg)
Usage : Industrial
Product Type : Hydraulic Bolt Tensioners
Color : Silver
Price 174000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Weight : 1.349 Kilograms (kg)
Usage : Industrial
Product Type : SS Sub Sea Bolt Tensioner
Color : Gray
Price 335000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Weight : 3040 Kilograms (kg)
Usage : Industrial
Product Type : Mild Steel Bolt Tensioner Pump
Color : Black