Hydraulic Bolt Tensioners are designed for operation in a wide variety of applications including pipeline flanges, heat exchangers, pressure vessels, compressor covers, boiler feed pumps, windmills and many others. These are manufactured at our advanced manufacturing unit by making use of optimum grade raw materials under the supreme vision of our experts. Moreover, the offered product can be purchased from us at market-leading prices in various capacities.
| Brand | ASMI Engineering |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
| Model Name/Number | AHT- 01 |
| Stroke | 12 mm |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Size | 3/4" 7/8" 1.0" |
| Hydraulic Area | 3.5 Sq.inch |
| Maximum Load | 338 Kn |
| Maximum Dia | 84 mm |

Price:
Price 122000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Usage : Industrial
Color : Gray
Product Type : SS Top Side Bolt Tensioner
Material : Stainless Steel
Price 174000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Usage : Industrial
Color : Gray
Product Type : SS Sub Sea Bolt Tensioner
Material : Stainless Steel
Price 335000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Usage : Industrial
Color : Black
Product Type : Mild Steel Bolt Tensioner Pump
Material : Mild Steel