Mechanical Click Torque Wrenches are very useful tool for use at Hazardous area like Oil & Gas industries. These are manufactured by using qualitative range of material under adherence to international quality standard by our experienced professionals. These are appreciated by large number of clients due to high quality and durability. Apart from these, our offeredïproducts are available in market at most economical rates.
| Brand | ASMI Engineering |
| Model Name/Number | AVT-100A |
| Drive Size | 9.62 mm / 3/8 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Overall Length | 318 mm / 12.62 Inch |
| Torque Range | 2.5-11 Nm / 6.3-1.2 kg.m / 20-100 Ibf.in / 2-8 Ibf.ft |
| Material | SS |
| Weight | 0.56 Kg / 1.23 lbs |
| Surface Finish | Coated |
| Power Source | Hydraulic |

Price:
Price 18000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Material : Stainless Steel
Product Type : Standard Torque Wrenches
Tool Type : Torque Wrenches
Usage : Industrial
Price 8000.00 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 40 Pieces
Material : Steel
Product Type : Light Weight Torque Wrenches
Tool Type : Torque Wrenches
Usage : Industrial