With passionate devotion and effort of our team of skilled professionals, we are involved in manufacturing and supplying of Hydraulic Spreading Wedge Maxi Kit. It is designed and manufactured with the use of quality approved raw material and the state of the art technology under the supervision of skilled professionals. Our clientele can avail this product at industry leading prices.
| Model No | ASW-10H |
| Power Source | Hydraulic |
| Material | SS and Cast Iron |
| Spreading Range | 1/4" (6 mm) |
| Spreading Force | 10,000 psi (700 Bar),14.0 Tons |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Weight | 7.2 kg (16 lbs) |
| Brand | ASMI Engineering |

Price:
Price 78000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Usage : Industrial
Product Type : AVH10H Hydraulic Vertical Lifting Wedge
Body Material : Other, Cast Iron
Warranty : 1 Year
Price 90000.00 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Usage : Industrial
Product Type : Hydraulic Vertical Lifting Wedge Mini Kit
Body Material : Other, Cast Iron
Warranty : 1 Year
Price 70000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Usage : industrial
Product Type : Hydraulic Spreading Wedge
Body Material : Other
Warranty : 1 Year
Price 60000.00 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Usage : industrial
Product Type : Hydraulic Spreading Wedge Standard Kit
Body Material : Other, SS and Cast Iron
Warranty : 1 Year