ASQ Series Square Drive Hydraulic Wrenches can measure the torque applied to fasten and attain the desired tightness. These can be applied to the nut either directly. These wrenches are manufactured under the strict supervision of our highly skilled professionals using the finest quality raw materials and latest technology. To meet the varied need of our clients, the offered productare available in several specifications. ASQ Series Square Drive Hydraulic Wrenches Specifications : Warranty 1 Year Brand ASMI Engineering Usage/Application Industrial Model Name/Number ASQ 0.75 Drive Size 3/4 Non Push Thru Type Of Spanner Sq.Drive Type Packaging Type Carton Box Material Aircraft Grade Material Max Pressure 700 bar Duty Cycle 100% Maximum Torque 1046 Nm / 770 (fl/lbs) Output Accuracy +/-3% Power Source Hydraulic Tool Weight 1.0 / (2.20)Kg / Lbs Surface Finish Chrome Coated Minimum Torque 99 Nm Repeatability 100%
| Drive Size | 3/4 INCH |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | ASQ 0.75 |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Aircraft Grade Material |
| Tool Weight | 1.0 / (2.20)Kg / Lbs |
| Output Accuracy | +/-3% |
| Maximum Torque | 1046 Nm / 770 (fl/lbs) |
| Packaging Type | Carton Box |
| Duty Cycle | 100% |
| Max Pressure | 700 bar |
| Type Of Spanner | Sq.Drive Type |
| Surface Finish | Chrome Coated |
| Repeatability | 100% |
| Minimum Torque | 99 Nm |
| Brand | ASMI Engineering |
| Power Source | Hydraulic |



Price:
Price 60000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Product Type : Square Drive Hydraulic Torque Wrench
Body Material : Other, Aircraft Grade Material
Size : Standard
Price 110000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 10 Pieces
Product Type : Hydraulic Torque Wrench
Body Material : Stainless Steel
Usage : Industrial
Size : Different Available
Price 70000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Product Type : Hydraulic Wrenches Power Packs
Body Material : Steel
Usage : industrial
Size : Standard
Price 80000.00 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Product Type : Wrenches
Body Material : Stainless Steel
Usage : Industrial