We deal in Alloy Steel Slim Series Torque Multiplier, which is an advanced tool, made to bestow a mechanical advantage. It is suited for applying rotation for turning nuts and bolts. It has been designed to be actuated by the application of torque. It can fulfill high torque requirements and is widely popular as an invaluable addition for the toolkit. It also gives extra power required by the bolts, screws and nuts.
| Capacity | 2700 Nm / 2000 Ibf.ft |
| Head Thickness | 2-13/16 Inch |
| Ratio | 5 |
| Accuracy | +/-5% |
| Torque Range | 5 - 35 Nm |
| Brand | ASMI Engineering |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Alloy Steel |
| Weight | 8.4 kg / 18.48 lbs |
| Model Name/Number | ATM-5 |
| Usage/Application | Industrial |
| Drive Size | 3/4 Inch |



Price:
Price 16000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Usage : Industrial
Body Material : Other, Cast Iron
Product Type : Backup Torque Wrench
Warranty : 1 Year
Price 150000.00 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Usage : Industrial
Body Material : Other, Cast Iron
Product Type : Standard Series Mechanical Multiplier
Warranty : 1 Year
Price 38999 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Usage : Industrial
Body Material : Stainless Steel
Product Type : Standard Nut Splitters
Warranty : 1 Years
Price 15000.00 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 15 Pieces
Usage : industrial
Body Material : Other, Cast Iron
Product Type : Mono Series Torque Multiplier
Warranty : 1 Year